Wielokrotnie zastanawiamy się nad upływem czasu. Nasze dni wypełnione są po brzegi obowiązkami i zadaniami do wykonania. Myślimy o naszych związkach, dzieciach, spełnianiu marzeń i zdobywaniu świata. Chcemy być niezależne, realizować swoje pasje, iść do przodu i czerpać z życia garściami. W pogoni za szczęściem nie możemy zapominać o naszym zdrowiu, które powinno być priorytetem na liście wszystkich tych elementów.

Obniżenie ścian pochwy

Obserwacja naszego ciała i jego funkcjonowania pozwala na szybkie reagowanie w sytuacji, gdy coś zaczyna nas niepokoić. Warto zatroszczyć się o siebie i nie odkładać wizyty u lekarza specjalisty. Jedną z kobiecych dolegliwości, których nie wolno lekceważyć jest obniżenie narządu rodnego. Świadczą o nim takie symptomy jak parcie i ucisk w miednicy mniejszej, zaburzenia funkcji układu moczowego, nietrzymanie moczu, częste występowanie zakażeń i zaparć. Ściany pochwy obniżają się i przyczyniają się do wszystkich tych dolegliwości. Często są one pozostałością po porodach, mogą być też spowodowane przewlekłymi zaparciami, otyłością, zmianami hormonalnymi na skutek menopauzy, a także wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej połączonej z dźwiganiem ciężarów.

Pomoc specjalisty

Obniżenie narządu rodnego spowodowane jest osłabieniem i rozciągnięciem mięśni dna miednicy, które ją podtrzymują. Lekarz ginekolog dostosowuje terapię do stopnia zaawansowania dolegliwości. Bardzo ważnym elementem leczenia jest fizjoterapia. Stosuje się również odpowiednie pessary, leczenie farmakologiczne (estrogen u kobiet po menopauzie), a w przypadku dużych zmian – leczenie operacyjne. Warto jednak pamiętać, że wszelkie symptomy, które nas niepokoją i mogą świadczyć o tej dolegliwości nie powinny być tematem wstydliwym i należy je skonsultować ze specjalistą. Ważnym elementem jest również profilaktyka i wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy.