Ból odbiera radość życia, ogranicza aktywność, stanowi poważny problem zdrowotny mający wpływ na naszą psychikę, decyzje życiowe i funkcjonowanie. Jest jednym z objawów wulwodynii – poważnego problemu w zakresie zdrowia ginekologicznego kobiet. Na chorobę tą cierpi do 16 % kobiet na świecie. W swojej codzienności zmagają się one z przewlekłym lub nawracającym uczuciem bólu, pieczenia, ciągłego świądu, suchości, kłucia lub nadwrażliwości w okolicy wejścia do pochwy oraz warg sromowych. O wulwodynii mówimy wtedy, gdy objawy te utrzymują się ponad 3 miesiące.
Wyzwanie diagnostyczne
Rozpoznanie wulwodynii nie jest łatwe i wciąż stanowi dla specjalistów wyzwanie diagnostyczne. Obraz badań klinicznych i laboratoryjnych nie wykazuje żadnych nieprawidłowości ani innych przyczyn powstawania bólu. Nie jest to jednak dolegliwość, która tkwi jedynie „w głowie i psychice” pacjentki i dlatego tak ważne jest właściwe jej rozpoznanie oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Lekarz stawia diagnozę eliminując krok po kroku inne schorzenia lub dolegliwości, które mogą powodować ból.
Pozostałe objawy wulwodynii
Ta dolegliwość potrafi występować w połączeniu z innymi schorzeniami, takimi jak zmiany w okolicy sromu, nawracające bóle głowy i kręgosłupa, szczelina odbytu, zapalenia pęcherza moczowego, jelito drażliwe czy zgrzytanie zębami. Lekarze specjaliści w leczeniu wulwodynii stosują liczne metody terapii, do których należą między innymi fizjoterapia, leczenie farmakologiczne oraz pomoc psychologiczna.