Jako nastolatka miałam bardzo bolesne miesiączki. To był koszmar. Nawet raz zemdlałam w szkole z bólu. Ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Pomogło.

Wyszłam za mąż w wieku 26 lat. Odstawiłam antykoncepcję hormonalną. Bolesne miesiączki stopniowo zaczęły powracać. Pojawił się ból w trakcie stosunku. Zaczęłam mieć zaparcia.

Pomimo usilnych starań nie mogłam zajść w ciążę.

Po 2 latach od ślubu, w trakcie majówki na Mazurach, poczułam silny ból w podbrzuszu. Pojechałam do szpitala. Diagnoza – torbiel endometrialna 5 cm, do pilnej operacji.

Po operacji metodą laparoskopową szybko doszłam do siebie. Lekarz zapytał o plany rozrodcze i zasugerował dalsze starania o ciążę.

Ze względu na zbliżający się egzamin zawodowy musiałam jednak przesunąć swoje plany dotyczące powiększenia rodziny. Miesiączki nadal były bolesne, więc wróciłam do tabletek antykoncepcyjnych. Po roku odstawiłam tabletki.

Bolesne miesiączki, ból w podbrzuszu przed miesiączką oraz ból w trakcie współżycia powróciły. Ratowałam się lekami przeciwbólowymi. Dodatkowo pojawiły się biegunki na przemian z zaparciami.

Starania o ciążę znowu były nieskuteczne po kolejne miesiące. Pewnego dnia poczułam silny ból w podbrzuszu trakcie defekacji. Za namową mojego ginekologa wykonałam specjalistyczne badanie USG endometriozy. Badanie polegało na wprowadzeniu dużej ilości żelu do pochwy – to miało ułatwić ocenę poszczególnych narządów.

Pani doktor wnikliwie i długo oglądała macicę, jajniki, pęcherz moczowy i jelito. Diagnoza była dla mnie druzgocąca: endometrioza głęboko naciekająca. Miałam torbiele endometrialne na obu jajnikach, zrosty jajników z macicą i co najgorsze – guzek endometrialny na jelicie.

To wszystko było przyczyną moich dotychczasowych dolegliwości i trudności z zajściem w ciążę. Po rozmowie z lekarzem zdecydowałam, że poddam się operacji endometriozy głęboko naciekającej w specjalistycznej klinice.

Operacja laparoskopowa trwała 4 godziny. Operowali mnie doświadczeni specjaliści. Udało się usunąć wszystkie ogniska endometriozy oraz liczne zrosty.

Po operacji dostałam zalecenie, aby jak najszybciej rozpocząć starania o ciążę. Miałam również stosować specjalną dietę dla kobiet z endometriozą. Po dwóch miesiącach udało się! Zaszłam w upragnioną ciążę. Uratowała mnie właściwa diagnoza i profesjonalnie wykonana operacja.