Blizny poporodowe pozostają jako „pamiątka” po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza. To, jak bardzo blizny będą widoczne czy wyczuwalne w późniejszym czasie oraz jak długo trwa gojenie się rany zależy od wielu czynników: m.in. od rodzaju skóry, jej elastyczności oraz rozległości nacięcia.

Blizny po porodzie są swego rodzaju dyskomfortem dla kobiety, zarówno po cięciu cesarskim, jak i po porodzie naturalnym. Te pierwsze mogą być problematyczne z powodu wypukłości, twardości, przerośnięcia lub uczucia ciągnięcia skóry. Nie bez znaczenia dla kobiety jest też nieestetyczny wygląd brzucha spowodowany blizną.

W przypadku blizny pozostałej po nacięciu krocza laseroterapia zalecana jest, gdy pacjentka czuje drętwienie, ciągnięcie lub ból w tej okolicy.

Terapia blizn po porodzie

Niezależnie od powodu, dla którego blizny poporodowe przeszkadzają kobiecie (lub jej partnerowi), laseroterapia jest skutecznym, małoinwazyjnym rozwiązaniem tego problemu, a przynajmniej jego zmniejszeniem. Kobieta ma prawo i powinna czuć się dobrze ze swoim ciałem! Warto nie zwlekać z terapią blizn po porodzie, ponieważ najlepsze rezultaty w laseroterapii blizn uzyskuje się, gdy zabieg wykonywany jest możliwie jak najszybciej od momentu ich powstania.

Konsultacja u specjalisty 

Ocena możliwości przeprowadzenia zabiegu zapada podczas konsultacji pacjentki. Lekarz przedstawia wówczas plan leczenia blizn i, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań, kieruje na zabieg. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości blizny. Okres rekonwalescencji trwa ok. 7 dni. Przez okres do 6 tygodni należy dbać o higienę blizny.

Poznaj więcej szczegółów: sonofem.pl/laseroterapia-blizny/