Istnieją schorzenia, które bezpośrednio nie zagrażają naszemu życiu, ale w znaczny sposób obniżają jego jakość. Prowadzą do dużego poczucia dyskomfortu i nie pozwalają na swobodę wykonywania codziennych aktywności. Do dolegliwości tych należą zaburzenia takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżenie ścian pochwy. Warto rozważyć i wypróbować każdy sposób, który może prowadzić do wyleczenia i uzyskania pozytywnych efektów terapii zachowawczej, zanim zdecydujemy się na wykonanie operacji. Nowoczesne nieinwazyjne metody leczenia stosowane przez uroginekologów przynoszą w dolegliwościach miejsc intymnych ulgę u blisko 90% pacjentek.

Czym jest pessaroterapia?

Pessar to silikonowa kostka lub krążek, który umieszcza się w pochwie. Jego zadaniem jest podpieranie cewki moczowej lub ścian pochwy, co w efekcie skutecznie wspiera terapię nietrzymania moczu lub obniżenia narządu rodnego. Pessaroterapia może być stosowana zarówno u mam po porodzie, jak i u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Specjalista uroginekolog dostosowuje wielkość i rodzaj pessaru indywidualnie dla każdej pacjentki. Podczas wizyty kobieta uczy się, jak go samodzielnie założyć i wyjąć. Giętki i silikonowy materiał, z którego jest wykonany sprawia, że terapia przebiega bezboleśnie i jest dobrze tolerowana.

A efekty?

Pessaroterapia należy do bardzo skutecznych i nieinwazyjnych sposobów leczenia. Pessar jest starannie dopasowany do budowy narządów kobiety i nie jest odczuwany w codziennym funkcjonowaniu. Wykonany jest z niealergicznego materiału, co decyduje o zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia uczuleń i powikłań podczas terapii.