Ta dolegliwość pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Uprzykrza życie, powoduje poczucie izolacji w kontaktach z otoczeniem, staje się wstydliwą częścią codziennego funkcjonowania. Może powodować obniżenie poczucia pewności siebie i znaczne pogorszenie jakości życia. Pacjenci cierpiący na wysiłkowe nietrzymanie moczu potrafią nawet wycofywać się z aktywnego życia towarzyskiego, zawodowego i rodzinnego, a także unikają aktywności seksualnej. Przyczyny pojawienia się schorzenia są różne. Mogą do nich należeć otyłość, ciężka fizyczna praca czy zmiany spowodowane menopauzą. Nietrzymanie moczu może być również pozostałością po przeprowadzonych operacjach urologicznych, ginekologicznych oraz po trudnych porodach.
To nie temat tabu
Dolegliwość tą można i trzeba leczyć. Współczesna medycyna idzie nam z pomocą, a wykwalifikowani lekarze specjaliści sprawnie diagnozują i leczą nietrzymanie moczu z zastosowaniem metod zarówno operacyjnych, jak i nieoperacyjnych. Tak jak w przypadku wszystkich chorób, o efektach leczenia decyduje wczesna diagnostyka. Niezwykle pomocne we właściwym rozpoznaniu nietrzymania moczu jest przeprowadzenie badania USG uroginekologicznego.
Sposoby terapii
Metod leczenia tej dolegliwości jest kilka – zmiana trybu życia, stosowanie tamponów podpierających, leczenie farmakologiczne, pessaroterapia, fizjoterapia, laseroterapia lub leczenie chirurgiczne. W zależności od rodzaju, przyczyny i stopnia zaawansowania dolegliwości specjalista opracowuje i przedstawia pacjentkom plan leczenia. Odpowiednio i indywidualnie dostosowana terapia przywraca radość życia. Kobiety wracają do ulubionych aktywności sportowych i zapominają o przykrych objawach wysiłkowego nietrzymania moczu pojawiających się podczas kaszlu, kichania czy śmiechu.
Więcej informacji: sonofem.pl/nietrzymanie-moczu/