Fizjoterapia stanowi jeden z bardzo ważnych elementów terapii w wielu problemach zdrowotnych. Korzystamy z usług fizjoterapeuty w sytuacjach, kiedy nasze ciało nie funkcjonuje w pełni prawidłowo, kiedy chcemy przywrócić jego sprawność, wyleczyć pozostałości po urazach, kontuzjach i chorobach przewlekłych. Fizjoterapia jest również ważnym elementem w leczeniu skomplikowanej i przysparzającej kobietom wielu cierpień chorobie – wulwodynii.

Pod opieką fizjoterapeuty

Fizjoterapia zawsze rozpoczyna się rozmową i zebraniem wywiadu zdrowotnego od pacjentki. Specjalista fizjoterapeuta dokładnie i skrupulatnie rozpoznaje problem i dostosowuje plan leczenia do indywidualnych potrzeb kobiety. Głównym elementem terapii w zakresie wulwodynii jest praca nad rozluźnianiem dna miednicy, czyli fizjoterapia manualna. Polega ona na odnajdywaniu i rozluźnianiu napiętych miejsc sfery intymnej, powodujących przewlekły ból.

Poprawa komfortu i zmniejszenie bólu

Wulwodynia charakteryzuje się przewlekłym i trwającym co najmniej 3 miesiące bólem, pieczeniem i dyskomfortem miejsc intymnych. Kobieta potrzebuje wsparcia i kompleksowego planu leczenia, aby pokonać tę trudną dolegliwość. Jednym z elementów leczenia jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają na dotlenienie mięśni miednicy i ich rozluźnienie, a w konsekwencji prowadzą do uzyskania komfortu, jakim jest funkcjonowanie bez bólu.