Fizjoterapia pozwala na walkę z chorobami i dolegliwościami, wspiera również inne metody leczenia. Dzięki niej pacjent ma szansę na powrót do sprawnego funkcjonowania w sytuacjach pojawienia się bólu lub ograniczeń ruchowych. Dziedzina ta ma szerokie zastosowanie. Pomaga pacjentom w zaburzeniach związanych z pracą mięśni, kości, stawów i naczyń. Istnieje bardzo ważny dla kobiet kierunek fizjoterapii, który specjalizuje się w niesieniu pomocy w schorzeniach okolic intymnych. To fizjoterapia uroginekologiczna, stosowana między innymi w przypadku pojawienia się nietrzymania moczu lub obniżenia narządu rodnego.

Rozluźnienie mięśni

Narządy intymne, które znajdują się w miednicy, podtrzymywane są za pomocą mięśni dna miednicy i utrzymują się również dzięki więzadłom. Jeśli mięśnie i więzadła ulegają rozluźnieniu i nie pracują prawidłowo, dochodzi do obniżenia ścian pochwy, zaburzeń pracy układu moczowego lub zaparć. Stan ten może wystąpić w życiu kobiety z różnych przyczyn. Najczęściej pojawia się po porodach i urodzeniu dużego dziecka, w okresie menopauzalnym, a także bywa konsekwencją ciężkiej pracy i dźwigania ciężarów. Sprawia kobietom duży dyskomfort, prowadzi do problemów zdrowotnych, może powodować nietrzymanie moczu.

Pomoc fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta pracuje nad usprawnieniem mięśni dna miednicy. Pomaga w sytuacji, gdy dolegliwość ta nie jest jeszcze bardzo zaawansowana. Pomaga nawet wtedy, gdy istnieje konieczność przeprowadzenia operacji. Pacjentka dzięki fizjoterapii jest lepiej przygotowana do leczenia chirurgicznego i szybciej odzyskuje formę po wykonanym zabiegu.

Jak wygląda praca ze specjalistą?

Fizjoterapeuta zawsze przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentką, poznaje stopień zaawansowania problemów uroginekologicznych i przedstawia plan treningów mięśni dna miednicy. Bardzo ważną rolę odgrywa również samodzielna praca pacjentki, dlatego niejednokrotnie fizjoterapeuta uczy kobietę, jak uaktywnić rozluźnione mięśnie i jakie ćwiczenia wykonywać w domu. Fizjoterapia nakierowana jest ponadto na umiejętności prawidłowego napinania odpowiednich mięśni, unikania błędów oddechowych i utrzymywania właściwej postawy. Efekty pracy nad strukturami mięśni i więzadeł dna miednicy widoczne są już po kilku tygodniach systematycznej fizjoterapii.