Zdarza się, że kobiety odczuwają nawracające bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa, przed miesiączką cierpią na bóle podbrzusza i pęcherza moczowego, mają biegunki i zaparcia oraz bóle podczas kontaktów intymnych. Część z nich nie może mieć upragnionego potomstwa. Statystyki podają, że tylko 20% tych kobiet dowiaduje się, że winowajcą pogarszającej się jakości życia jest endometrioza. Właściwa diagnostyka w zakresie endometriozy to kluczowy element w leczeniu przykrych dolegliwości, jakie daje ta choroba.
USG z użyciem kontrastu żelowego
Jednym z kluczowych badań endometriozy głęboko naciekającej jest badanie USG dopochwowe z użyciem kontrastu żelowego. To dzięki temu badaniu lekarz może dokładnie ocenić stopień zaawansowania endometriozy. Kontrastujący żel wprowadzony do pochwy umożliwia uwidocznienie nieprawidłowych ognisk choroby w otaczających narządach. Lekarz bada także stan układu moczowego, jajników, szyjki i trzonu macicy oraz jelita grubego. Badanie trwa około 30 minut. Jest niebolesne. Najlepszym czasem na jego przeprowadzenie jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego.
W trosce o jakość życia
Endometrioza rozwija się powoli i zdarza się, że jest wykrywana zbyt późno. Wczesna diagnoza pozwala na szybką reakcję, indywidualnie zaplanowany proces leczenia i poprawę stanu zdrowia pacjentki.
Więcej informacji: sonofem.pl/usg-ginekologiczne-endometriozy/