Badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Pozwala na właściwą i szybką ocenę struktur pęcherza, cewki moczowej oraz mięśni, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Wykonuje się je w diagnostyce chorób związanych z układem moczowym. Jest również niezastąpionym badaniem pozwalającym na rozpoznanie rodzaju i nasilenia wysiłkowego nietrzymania moczu oraz defektów mięśni dna miednicy.
Kiedy warto wykonać takie badanie?
Warto zgłosić się do lekarza specjalisty, gdy dokucza nam uczucie nagle pojawiającego się pełnego pęcherza, mamy nawracające infekcje dróg moczowych, obawiamy się nietrzymania moczu podczas wysiłku czy nawet kichnięcia. Im wcześniej rozpocznie się diagnostyka tych dolegliwości, tym większe jest powodzenie w uzyskaniu pozytywnych efektów leczenia. Objawy te może odczuwać kobieta w każdym wieku. W szczególności jednak pojawiają się one u kobiet po menopauzie, po skomplikowanych porodach lub urodzeniu w sposób naturalny dużego dziecka.
Jak się przygotować?
Lekarz ginekolog specjalizujący się w uroginekologii przeprowadza konsultację, podczas której wykonuje również badanie USG dopochwowe. Istotnym elementem pozwalającym na prawidłowe przeprowadzenie badania jest wypełnienie pęcherza moczowego przez pacjentkę.
Poznaj więcej szczegółów: sonofem.pl/nietrzymanie-moczu/